Amikor légkondicionálókról beszélünk a legtöbb embernek egy oldalfali split klíma képe jelenik meg szemei előtt. Kedvező tulajdonságai széles körben teszik felhasználhatóvá akár lakossági, akár ipari célokra. Könnyen szerelhető és karbantartható, egyben a legszélesebb termékkínálattal rendelkezik. A split jelző a klíma nevében arra utal, hogy két elkülönülő egységből áll: egy kültériből és egy beltériből. Az oldalfali klíma elnevezés pedig arra vonatkozik, hogy ezeket az egységeket az épületek oldalfalaira lehet szerelni.

Az oldalfali klíma beltéri egysége általában egy hosszúkás, vízszintesen falra szerelhető téglatesthez hasonlít. Ebben az egységben található a hőcserélő, ami magát a hűtést végzi valamint egy kisebb ventilátor, ami a levegő keringetéséért és a helyiségben való terítéséért felel. A külső egység egy nagyobb téglatest, ahol a kondenzátor, a kompresszor és a rendszert hűtő nagyobb ventilátor található. A két egység között hőszigetelt rézcsövek szállítják a hűtőközeget. A külső és a belső egység távolsága befolyásolja az oldalfali klíma teljesítményét, így azokat érdemes egymáshoz a gyári előírásoknak megfelelően elhelyezni.

A split klímák előnye, hogy a hűtéshez kapcsolódó zajforrás a hűtött helyiségen kívülre kerül. Kicsike helyigényük van és szinte bármilyen helyiségbe beépíthetőek akár utólag is. Üzemeltetésük gazdaságos, a korszerű inverteres légkondicionálók a hőigényhez igazítják a kompresszor teljesítményét, így a kívánt hőmérséklet elérése után alacsonyabb fordulatszámon üzemelve fenntartják azt. A modern klímák többsége a hűtési folyamat “megfordítására” is képes, így akár fűtésre is használhatóak.

Az oldalfali split klíma két egysége között a hűtőközeg áramlik, a levegő nem, azaz a rendszer nem vesz fel levegőt kívülről, a beltéri egység a helyiség levegőjét keringeti. Az üzemelés folyamán a belső egységen nagy mennyiségű levegő áramlik keresztül, a levegő pedig különböző szennyeződéseket is magával hordoz. A szennyeződések lerakódhatnak a hőcserélő rendszerben, gyengíthetik annak hatékonyságát. A gazdaságos üzemelésen kívül egészségügyi szempontból is fontos a belső egység rendszeres tisztítása, karbantartása: a párás, sötét, szennyeződésekkel teli környezetben gombák és baktériumok is megtelepedhetnek. Ha nem folyamatosan használjuk a berendezést, akkor a tisztítást érdemes a szezon kezdetén, az első üzembe helyezés előtt elvégezni, mielőtt a káros anyagokat terítenénk a helyiség légterében. Az oldalfali klímák tisztítása aránylag egyszerű, így egyénileg is elvégezhető, de ha biztosra akarunk menni kérjük szakember segítségét.